//
you're reading...
Наши новости

ПЕРШІЙ АНТИВОЄННИЙ ДІАЛОГ ВИХІДЦІВ З РОСІЇ ТА УКРАЇНИ В АМЕРИЦІ

НЬЮ-ЙОРК – 14 серпня ц.р. Американська російськомовна правозахисна асоціація (АРПА), Фонд генерала Петра Григоренка та Російськомовна громадська рада Манхеттена і Бронкса (РОСМБ) провели першу зустріч-діалог вихідців з Росії та України в Америці. Зустріч відбулася в Колумбійському університеті, напередодні двох пам’ятних дат: 19 серпня, яке відзначається російськими демократами та правозахисниками як День вільної Росії; і Дня незалежності України 24 серпня. Ці дати символізують спільність недавньої історії двох країн: як відомо, 19 серпня 1991 тисячі людей вийшли на вулиці Москви та інших російських міст для захисту обраною ними влади від путчу, їх підтримали в тому числі й українські демократи; а 24 серпня, після поразки путчу, українські законодавці прийняли Акт про незалежність України. Зустріч була приурочена до цих дат як данину пам’яті російсько-українській співпраці в процесі мирної ліквідації Радянської імперії.

 

Зустріч почалася з відео-вітання від депутата законодавчих зборів Меріленда Кирила Резника – єдиного імігранта з України, та одного з двох російськомовних імігрантів, що займає виборну державну посаду в Сполучених Штатах. Учасникам була показана антологія документальних кадрів про події кінця 1980-х – початку 1990-х років. Ця добірка, складена в АРПА, призначена для використання в просвітницьких цілях в обох громадах, як антивоєнний по суті матеріал, який сприяє зниженню напруження пристрастей і взаємної недоброзичливости. Після шоу відбулася дискусія, яку вели президент Фонду генерала Петра Григоренка Андрій Григоренко і професор коледжу Брамсон ОРТ Олександр Бураковський (колишній один з лідерів як єврейського відродження на Україні, так і українського Народного РУХу в кінці 1980-х – початку 1990-х років.

 

– «Хочу привітати організаторів цієї безпрецедентної зустрічі,»-  сказав Кирило Резник.- «Дискусії, подібні тій, яку Ви проводите сьогодні про взаємозв’язок між перемогою російського суспільства над путчем і виникненням незалежної України, допомагають нам не тільки аналізувати історію, але, і в якості громадян-виборців глибше розуміти – кого ми обираємо у владу, вчитися з цієї історії. Занадто часто замість того, щоб зрозуміти різні погляди сторін у тому чи іншому питанні, ми шукаємо підтвердження власним думкам; проте лише справжній діалог дозволяє нам рухатися вперед».

 

– «Я категорично проти ствердження, що у Східній Україні йде громадянська війна,»- сказав Андрій Григоренко.- «Насправді це війна Російської Федерації проти України. І я хочу підкреслити, що Україна є жертвою неприхованої агресії свого колишнього колоніального господаря – Росії. Анексія Криму є більш ніж достатнім доказом російської імперської політики. Таким чином, ми можемо об’єднати наші зусилля у розширенні допомоги Україні та наданні цій країні моральної та матеріальної підтримки».

 

– «Мені здається, так категорично стверджувати, що на території Східної України сьогодні лише «йде війна РФ проти України», необачно»,- сказав Олександр Бураковський.- “У мене немає ніяких ілюзій як щодо інтересів Росії стосовно України, так і, з іншого боку, інтересів ЄС та інших країн світу щодо неї. Україна за кілька століть боротьби за свободу, вистраждала право бути незалежною країною. І добилася його не тільки завдяки розпаду СРСР, але і в силу дій її інтелігенції в часи згуртованості населення навколо РУХу. Це був її перший, найуспішніший, на мій погляд, «майдан». Йому, цьому майданові, цього року виповнюється 25 літ. І, в той же час, не вдаючись в подробиці, нинішні громадяни Західних і Східних районів України за останні, як мінімум, 150 років, мають різний історичний, культурний, економічний, соціальний досвід життя, звідси – і різну ментальність. Ігнорувати цей факт, апріорі вважати, без жодного всенародного обговорення, що праві тільки одні, є згубний шлях для всіх, для всієї України, і Сходу, і Заходу. Потрібен діалог, без жодних категоричних тверджень з будь-якого боку».

 

– «У цей трагічний для двох країн час, болісний і напружений щодо стосунків між вихідцями з України і Росії, та й усередині двох громад, наші організації вважають себе відповідальними за те, щоб запропонувати альтернативу мові ненависті та розпалювання війни між нами»,- сказав організатор зустрічі Дмитро Глинський.- «Для цього ми почали діалог, відправною точкою якого служить історія співпраці між демократами та правозахисниками України і Росії в ході мирної трансформації колишнього СРСР і пострадянського простору. Ми повинні допомогти всім, чим можемо, справі якнайшвидшого припинення конфлікту».

 

Учасники зустрічі створили робочу групу з розвитку україно-російської / російськомовного діалогу в діаспорі, яка буде планувати майбутні дії. Організатори запрошують усі українські та російські / російськомовні громадські об’єднання в США, які розділяють мирне бачення демократичного майбутнього Росії та України, які поважають незалежність і цілісність один одного, а також права людини, включаючи права та інтереси меншин на своїй території, увійти в дану групу і підтримати розвиток діалогу.

Discussion

Comments are closed.

%d bloggers like this: